Çocuk Oyunları

Çocuk Oyunları

Mızrak

Bu oyun çocukluğumuzda en fazla oynadığımız oyundur. Kurallar basit, malzemeler her yerde bulunan cinstendir.

Oyun en az 5-6 kişilik grup tarafından oynanır. Daha az oyuncu oyunun kilitlenmesine sebep olabilir. Üst sınır için 10-12 idealdir.

Oyundan önce herkes avuç içi büyüklüğünde, yassı bir taş bulur. Dere kenarlarında bulunan çay taşları bu iş için idealdir. Zaten genellikle her çocuğun bu oyun için saklanmış birkaç taşı bulunurdu.

Devamı...

Elim Sende

Çocuk oyunu dendiğinde küçüklüğümde ilk aklıma gelen oyundur. Daha sık kullanılan adı “el oynama”dır. Kurallar basittir. 3 – 5 hatta 9-10 çocuk bir araya geldiklerinde ya bir “ebeci” belirlenir ya da çok fazla uğraşmaya gerek görülmeksizin biri diğerine dokunarak “elim sende” diyerek kaçmaya başlar. Dokunulan kişi “ebe” olur ve kovalamaca başlar. Yetişebildiğine dokunur ve kendisi ebecilikten kurtulur. Oyun böylece devam eder.

Devamı...

Yesir

“El” veya “Elim sende” oyununun biraz geliştirilmiş halidir. Neredeyse bütün Türkiye’de bilinen bir oyundur.

Önce düzlük bir alan bulunur. (Bu iş biraz zor olur. Çünkü köyde “yesir” oynayacak kadar düz alan bulmaz zor hatta imkânsıza yakındır) Bu alanın birer ucuna taştan iki kale konulur. Oyuncular iki gruba ayrılır. Bir takımdan bir oyuncu kalesinden ayrılır ve diğer takımdan biri de onu kovalamaya başlar. Oyuncu sayısı çok ise karşılıklı çıkışlar olur.

Devamı...

Tömbacak (Tek Bacak)

Bu oyun da “elim sende” oyununun değişik bir versiyonudur. Bu oyunu oynamak içinde köyde harman dediğimiz yerler uygundur. Yine ikiden fazla çocukla oynanır.

Önce çocuklar arasında bir ebe seçilir. Ebe dışındakiler alanda serbesttir. Ebe olan tek ayak üzerinde diğerlerini yakalamak zorundadır. Oyunu sona erdirmek için ise ebe tarafından bütün diğer oyuncuların yakalanması gerekir.

Devamı...

Biren Biren

Kış gecelerinde zannedersem çocukları oyalamak için uydurulmuştur. 3 – 4 – 5 kişi tarafından oynanır. Herkes sırtını duvara dayayarak oturur ve ayaklarını uzatır. Oyun yatakta oynanıyorsa bacaklara yorgan örtülür ancak ayaklar açıkta bırakılır. Yatak yoksa bacakların üzerine bir battaniye benzeri bir örtü alınır.

Bir kişi oyun yöneticisi olur. Eline bir çubuk alarak saymaya başlar ve her sayışta örtünün altından çıkmış ayaklara elindeki çubukla sırayla dokunur.

Devamı...

Menteşe

Bu oyunu çok fazla bilmiyorum. Hiç de oynamadım. Küçüklüğümde bizden büyük olanlar oynardı. Gördüğüm kadarıyla anlatayım.

Oyuncular iki grup olur ve birbirlerinden 10 metre civarı uzağa sıra olarak kol kola girerler. İlk grup “menteşe” diye diğer gruba bağırarak oyunu başlatır. Diğer grup “mendili yere düşe” diye karşılık verir. Bunun üzerine ilk grup “bizden size kim düşe?” diye sorar. Diğer grup bu ana kadar kendi aralarında bir isim belirlemiştir.

Devamı...

Ezedin.comGoogle


Mesaj TahtasıLinkler