Ezedin Ne Demek?

Ezedin Ne Demek?

[Kültür]

Köyümüzün (mahallemizin) asıl adı olan "EZEDİN" kelimesinin ne demek olduğu açık değildir. Köyümüzün daha önceden bağlı bulunduğu Yağmurca Köyü'nden ayrılması sürecinde Ezedin adı alınmak istenmiş fakat bu kelimenin alınması rumca olduğu gerekçesiyle engellenmiştir. Rumca'da "ezedin" kelimesinin veya buna benzer bir kelimenin olup olmadığı araştırılmamıştır.

Halk arasında dolaşan bir rivayet de, "ezedin" adının üzüm ezmekle alakalı olduğudur. Kaynağının rahmetli babam olduğunu sandığım bu rivayete göre; Guçça bölgesinde üzüm olmasından hareketle, "üzüm ezerdin, yok ezemezdin" tartışmasından güya "ezedin" kelimesi türemiştir. Bence pek de sağlıklı bir tahmin değildir.

İnternette "ezedin" kelimesi araştırıldığında bir sürü sayfaya rastlanmaktadır. Bulunan kelimelerin çoğu: "Ezedin Barka", "Salem Ezedin", "Ezedin el-Qassam" gibi şeylerdir. İlk ikisi kişi adı, "Ezedin el-Qassam" ise Filistinde silahlı bir örgütün adı olup, Türkçede "İzzettin el Kassam" diye söylenmektedir.

Türkçe çok az sayfada "ezedin" kelimesi geçmektedir. Ege bölgesinde bir türkünün hikayesi anlatılırken iki aşıktan bahsedilmekte ve "... Gülsüm'le birlikte ilk günlerini İzzettin (Ezedin) ve etrafındaki dağlarda geçirir ..." ibaresine rastlanmaktadır. Anlaşıldığı kadarıyla bu bölge veya köy, Muğla'da bulunmaktadır. Yazıdan "ezedin" kelimesinin "İzzettin"den bozulma olduğu belirtilmektedir.

Ezedin kelimesini araştırırken Kırıkkale'nin Balışeyh ilçesine bağlı İzzettinköy çıktı karşıma. İnternetteki bilgilerde köyün 400 yıl önce kurulduğu, önceleri Çayır Ezedin ve Bayır Ezedin olarak iki köy olduğu, sonraları bu iki köyün İzzettinköy adı altında birleştirildiği belirtiliyor.

Ezedin isminde bir de Bulancak ilçesinin önceden Demircili köyünün mahallesi olan bir Ezedin mahallesi bulunmaktadır. 90'lı yıllarda bu Ezedin mahallesi Demircili köyünden ayrılmış. Köylüler Ezedin ismini almak istemişlerse de, kabul edilmemiş ve onlar da "Gültepe" ismini almışlar.Ezedin.comGoogle


Mesaj TahtasıLinkler