Dananın Kafası

Dananın Kafası

Olacak iş ya, Melikli köyünde vatandaşın biri danasını sulamak istediğinde uygun bir kap bulamamış. Bula bula eski turşu küplerinden birini bulabilmiş. Küpü ağzına kadar su doldurup dananın önüne koymuş.

Yazın sıcak gününde iyice susamış olan dana bir kaç yudumda suyu yarı etmiş. Tabi o içtikçe suyun seviyesi de alçalıyormuş haliyle. Akılsız hayvan biraz damla fazla su içmek amacıyla zorlaya zorlaya kafasını küpün içine sokmayı başarmış. Suyu içip bitirince kafasını çıkarmak istemiş ama nafile.

Bir müddet köyün içinde kafasında küp ile rastgele gezen dana köylülerin dikkatini çekmiş. Danayı kurtarmak için yapılan birkaç deneme sonuç vermeyince, danayı da yanlarına alıp köyün akıldanesine danışmaktan başka çıkar yol bulamamışlar.

Ali Fakı sorunu görünce çözümü de bir anda kavramış. Kavramasıyla da bu kadar basit bir sorunun kendisine getirilmesine sinirlenmiş haliyle… “Be hey akılsız insanlar” demiş. “Her başınız sıkıştığında neden bana geliyorsunuz? Bir sorunu da kendiniz çözsenize? Ben ölsem ne yapacaksınız? Biraz akıllanın artık” diye azarlama yollu nasihat etmiş.

Bir müddet susup oturmuş. Karşısında şaşkın ve çaresiz bekleyen köylülerin mahzun hallerine daha fazla dayanamamış. “Eli yakışan biri şu danayı kıbleye karşı yatırıp besmeleyle kessin” demiş. Emir 10 dakika sonra yerine getirilmiş ama kafa haliyle küpün içinde kalmış. İstifini hiç bozmayan Ali Fakı ikinci emrini vermiş: “Şimdi de küpü kırıp kafayı çıkarın. Bir daha da böyle basit şeyler için yanıma gelmeyin!”Ezedin.comGoogle


Mesaj TahtasıLinkler