Melikli Hikayeleri - Genel Açıklama

Genel Açıklama

Köyümüz geçimini fındıktan sağlamaktadır. 10-15 gün boyunca yoğun bir çalışma temposu ve yoğun sıcak insanları yormaktadır. Bu yorucu zamanlarda imdadımıza bazen dedikodu, bazen 'arkası yarın'lar, bazen babamın askerlik anıları bazen de ilgi çekici başka bir konu yetişmiştir. Eğer oyalanacak böyle bir şeyler bulunabilirse, deyim yerindeyse insanlar vaktin nasıl geçtiğini unutmaktadırlar.

Melikli hikayeleri tahminen 10-15 yaşlarımda iken fındık toplanırken babamdan dinledik. Babam bu öyküleri kimden ve ne zaman dinlemişti, sormak hiç aklımıza gelmedi. Sadece dinledik ve bu salak köylülerin yaptıklarına güldük.

Yaşım ilerledikçe, Türkiye'nin bazı yörelerinde bunlara benzer öyküler anlatıldığını duydum. Özellikle Adana civarında Karatepeliler'in öyküleri (veya fıkraları) en tanınmış olanlar idi. Ama bu hikayeler babamın anlattığı Melikli hikayelerine benzese de aynısı değillerdi.
Daha sonraları benzer hikayelere Milli Eğitim Yayınları arasında bulunan "Alman Halk Efsaneleri" isinli kitapta da rastladım. Ama yine de aynısı değillerdi.

Hikayelere ismini veren Melikli Köyü muhtemelen Giresun Merkez ilçeye bağlı olan köy. Ancak internette yaptığım araştırmada ne bu köyde, ne de başka bir Melikli Köyü'nde böyle hikayeler anlatıldığına rastlamadım. Türkiye'de ayrıca (öğrenebildiğim kadarıyla) Karaman İli Ayrancı İlçesi'nde, Yozgat İli Akdağmadeni İlçesi'nde ve Samsun İli Vezirköprü İlçesi'nde Melikli Köyü bulunmaktadır.

Yazılan hikayeler veya komik olaylar kesinlikle herhangi bir köyü veya insanlarını aşağılama veya onlarla dalga geçme amacı taşımamaktadır. Tek amacım rahmetli babamın anlattığı bu hikayelerin unutulmaması ve okuyanların gülümsemesi...


Tüm HikayelerEzedin.comGoogle


Mesaj TahtasıLinkler