Menteşe

Menteşe

Bu oyunu çok fazla bilmiyorum. Hiç de oynamadım. Küçüklüğümde bizden büyük olanlar oynardı. Gördüğüm kadarıyla anlatayım.

Oyuncular iki grup olur ve birbirlerinden 10 metre civarı uzağa sıra olarak kol kola girerler. İlk grup “menteşe” diye diğer gruba bağırarak oyunu başlatır. Diğer grup “mendili yere düşe” diye karşılık verir. Bunun üzerine ilk grup “bizden size kim düşe?” diye sorar. Diğer grup bu ana kadar kendi aralarında bir isim belirlemiştir. “Falanca düşe!” diye bu isim belirtilir. İsmi söylenen ilk grubun üyesi sıradan çıkar ve olabildiğince hızla koşarak sıkıca kolkola girmiş olan diğer grubu bir yerinden yarmaya çalışır. Yaramaz ise o grubun üyesi haline gelir ve sıraya girer. Yarabilirse o gruptan dilediğini alır ve kendi grubuna getirir. Tabi kimin kimi aldığından bazı anlamlar çıkaranlar da olurdu.

Bu oyunu küçük çocukların oynadığına pek şahit olmadım. Daha çok ergenlik yaşlarındakiler oynuyordu. Üstelik kızlı erkekli gruplar karışık halde oynarlardı. Ben 15 – 16 yaşlarıma geldiğimde ne yazık ki bu oyun tedavülden kalktı.

Yaptığım ufak çaplı bir araştırmaya göre bu oyun çeşitli yörelerde oynanmaktadır. Yalnız “menteşe” kelimesi “menekşe” olarak geçmektedir.Ezedin.comGoogle


Mesaj TahtasıLinkler