Yöresel Kelimeler

Yöresel Kelimeler

[Genel Açıklama] [A] [B] [C] [Ç] [D] [E-F] [G] [H] [I-İ] [K-L] [M-N] [O-Ö] [P] [S-Ş] [T] [U-Ü] [Y] [Z]


Her köy gibi, köyümüzün konuşma dilinde de resmi dilde ve diğer yörelerde kullanılmayan yöresel kelimeler mevcuttur. Bu kelimelerin bizi biz yapan, başkalarından ayıran bir tadı, kokusu, havası vardır. Özellikle gurbette, köyünü özleyen kişinin bir köylüsüyle karşılaştığında bu yöresel kelimeleri kullanarak konuşması, köyün havasını hatırlamak isteğinden kaynaklansa gerektir.

Fakat, yöresel kelimeler meselesiyle yakından ilgilenmeyen kişiler, kendi köylerinde kullanılan ve resmi ağızda pek bulunmayan kelimelerin hepsini kendi köyüne has zannedebilmektedirler. Oysaki çoğu kelimeler resmi ağızda pek kullanılmasa da o dilin asıl kelimeleridirler. Bunları belli bir yöreye ait sanmak hatalıdır. Örnek: "bağdaş kurmak" "kurna" "peşkir" bu gibi kelimelerdendir.

Bazen de bir kelime belli bir yörede çok değişik bir tarzda söylenmekte ve yöresel bir hal almaktadır. Köyümüzden örnek:

"zabaçcağa -> sabah çağı, sabahleyin"
"ööliinçaa -> öğle çağı, öğleyin"

Yöresel kelime olmayıp, bilinen bazı kelimeler de Türkçe'nin ses yapısına uydurulmak için başlarına sesli harf eklenmiştir: Hıraat (rahat), iradi (radyo), irecep (recep), irende (rende), üğriya (rüya), uruf (ruh), urum (rum), urus (rus), ırakı (rakı) vb. bu söyleyişler bazen yöresel kelime olarak alınmıştır.

Yayınladığım kelimeler köyümüzdeki yöresel kelimeleri toparlama çabasıdır. Bu kelimeler aynen veya biraz değişik haliyle diğer yörelerde de kullanılıyor olabilir. Bu kelimeleri derlerken bir çok kişi bana yardımcı oldu. Hepisine bu kelimelerin sayısınca teşekkürler. Hala da ekleme, çıkarma, düzeltme yapılması gerekebilir. Bunun için iletişim sayfamızdaki yollar kullanılarak bana ulaşılırsa minnet duyarım hatta dua ederim.[Genel Açıklama] [A] [B] [C] [Ç] [D] [E-F] [G] [H] [I-İ] [K-L] [M-N] [O-Ö] [P] [S-Ş] [T] [U-Ü] [Y] [Z]
Ezedin.comGoogle


Mesaj TahtasıLinkler