Ezedin ne demek?

Köyümüzün asıl adı olan “EZEDİN” kelimesinin ne demek olduğu açık değildir. Köyümüzün daha önceden bağlı bulunduğu Yağmurca Köyü’nden ayrılması sürecinde Ezedin adı alınmak istenmiş fakat bu kelimenin alınması rumca olduğu gerekçesiyle engellenmiştir. Rumca’da “ezedin” kelimesinin veya buna benzer bir kelimenin olup olmadığı araştırılmamıştır.

Halk arasında dolaşan bir rivayet de, “ezedin” adının üzüm ezmekle alakalı olduğudur. Kaynağının rahmetli babam olduğunu sandığım bu rivayete göre; Guçça bölgesinde üzüm olmasından hareketle, “üzüm ezerdin, yok ezemezdin” tartışmasından güya “ezedin” kelimesi türemiştir. Bence pek de sağlıklı bir tahmin değildir.

İnternette “ezedin” kelimesi araştırıldığında bir sürü sayfaya rastlanmaktadır. Bulunan kelimelerin çoğu: “Ezedin Barka”, “Salem Ezedin”, “Ezedin el-Qassam” gibi şeylerdir. İlk ikisi kişi adı, “Ezedin el-Qassam” ise Filistinde silahlı bir örgütün adı olup, Türkçede “İzzettin el Kassam” diye söylenmektedir.

Türkçe çok az sayfada “ezedin” kelimesi geçmektedir. Ege bölgesinde bir türkünün hikâyesi anlatılırken iki âşıktan bahsedilmekte ve “… Gülsüm’le birlikte ilk günlerini İzzettin (Ezedin) ve etrafındaki dağlarda geçirir …” ibaresine rastlanmaktadır. Anlaşıldığı kadarıyla bu bölge veya köy, Muğla’da bulunmaktadır. Yazıdan “ezedin” kelimesinin “İzzettin”den bozulma olduğu belirtilmektedir.

Ezedin kelimesini araştırırken Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesine bağlı İzzettinköy çıktı karşıma. İnternetteki bilgilerde köyün 400 yıl önce kurulduğu, önceleri Çayır Ezedin ve Bayır Ezedin olarak iki köy olduğu, sonraları bu iki köyün İzzettinköy adı altında birleştirildiği belirtiliyor.

Ezedin isminde bir de Bulancak ilçesinin önceden Demircili köyünün mahallesi olan bir Ezedin mahallesi bulunmaktadır. 90’lı yıllarda bu Ezedin mahallesi Demircili köyünden ayrılmış. Köylüler Ezedin ismini almak istemişlerse de, kabul edilmemiş ve onlar da “Gültepe” ismini almışlar. Kesin olmamakla birlikte, Kırıkkale ve Bulancak’ta bulunan Ezedin isimlerinin mahallemiz de dahil Muğla’daki Ezedin yöresinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bu yerleşim yerlerini ilk kuranların bu bölgeden gelip yerleştiklerini düşünebiliriz. Kesin bir şey söylemek için daha derin ve bilimsel çalışmalara ihtiyaç var ve bu benim gibi amatörlerin işi değil.

2 thoughts on “Ezedin ne demek?

 • 19 Kasım 2020 tarihinde, saat 10:36 pm
  Permalink

  İzzettin isminin kürtçe teleffuzu “ezedi̇n” miş. Bununla ilgili bir bağlantı olabilir mi?

  Yanıtla
  • 20 Kasım 2020 tarihinde, saat 10:25 pm
   Permalink

   Kürtçe’yi bilmiyorum ama Arapça’da Ezedin diye telaffuzu yaygın. Google’da “ezedin” yazılıp aratıldığında Ezedin isminde bir sürü isim çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir