Hortlaklar

Eskiden hemen hemen tüm mezarlıklardan geceleyin geçebilmek her babayiğidin karı değilmiş. Bizim devret arası da öyle… Ülper mezarlığı, Âşıklar mezarlığı (Iklıkça) gibileri ise ayrı bir üne sahipmiş.

Hanyandan, çarşıdan gelirken geceye kalanlar ya gruplar halinde gelir ya da tek kaldıklarında güzergâhı değiştirirlermiş. Örneğin Haşim’in Emür dayı akşama kaldığı zaman Devret’ten asla geçmezmiş. Semerci’den yukarı çıkar ve evine öyle gidermiş.

Peki ya neden? Dedik ya hortlaklar! Şimdi hortlak gören hemen hemen hiç yok gibi. Eskiden ise tam tersi… Hortlak görmeyen kimse yok. Ben bile gördüğüm hortlakların sayısını bilemiyorum! Tam geceleyin iki mezarlık arasından geçiyorsun… O da ne? Bir ağzı yerde, bir ağzı gökte ağzından alevler saçan yaratık karşında. Görüş o görüş, kendinden geçiyorsun. Seni bulduklarında, aygın veya baygınsın. Altın üstün permaperişan. Yüzün gözün çarpılmış. Halini gören veya duyan nasıl korkmasın daha hortlaktan. Üstelik tek örnek de değilsin, senin gibi nice örnekler…

Hal böyle iken, bizim uyanık hartamacılar durur mu? Hartama kaçak satılıp alınan bir şey… Üstelik hartama kaçakçılığı, hem cesaret isteyen bir iş. Kimseye görünmeden geceleyin taa uzaklardan alıp getireceksin. Satıp para kazanacaksın. O zaman yollar gece ıssız olmalı. Ormancılar da geceleyin kaçak avına çıkmazlar. Şu yolda izde, özellikle geceleyin aylak aylak dolaşanların dersi verilmeli.

İşte hortlakların en yoğun olduğu dönemler, hartama kaçakçılığının olduğu dönemlerdir. Korkanlar zaten korkmuşlar, geceleyin bir yerlere gitmemeye özen göstermişlerdir. Hortlaktan korkmayanlar için ise birden çok hortlak yol kesmişler, onlara hadlerini bildirmişlerdir. Benim büyüklerimden duyduğum, bu son belirttiğimle ilgili örnek ise; Göbütoğlu Hasan dayının (Ethem, Galip Kırdemir’lerin babaları) Tokalak mezarlığı ile Çangalağzı arası bir yerlerde öldüresiye dövülmesi olayıdır.

“Hortlaktan korkmayanların dini imanı yoktur!” sözünü duymadınız mı yoksa?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir