Melikli Hikayeleri – Giriş

Melikli hikayeleri tahminen 10-15 yaşlarımda iken fındık toplanırken babamdan dinledik. Babam bu öyküleri kimden ve ne zaman dinlemişti, sormak hiç aklımıza gelmedi. Sadece dinledik ve bu şaşkın köylülerin yaptıklarına güldük.

Yaşım ilerledikçe, Türkiye’nin bazı yörelerinde bunlara benzer öyküler anlatıldığını duydum. Özellikle Adana civarında Karatepeliler’in öyküleri (veya fıkraları) en tanınmış olanlar idi. Ama bu hikayeler babamın anlattığı Melikli hikayelerine benzese de aralarında bir çok farklılıklar vardı.

Daha sonraları benzer hikayelere Milli Eğitim Yayınları arasında bulunan “Alman Halk Efsaneleri” isimli kitapta da rastladım. Ama yine de aynısı değillerdi.

Hikayelere ismini veren Melikli Köyü muhtemelen Giresun Merkez ilçeye bağlı olan köy. Ancak internette yaptığım araştırmada ne bu köyde, ne de başka bir Melikli Köyü’nde böyle hikayeler anlatıldığına rastlamadım. Türkiye’de ayrıca (öğrenebildiğim kadarıyla) Karaman İli Ayrancı İlçesi’nde, Yozgat İli Akdağmadeni İlçesi’nde ve Samsun İli Vezirköprü İlçesi’nde Melikli Köyü bulunmaktadır.

Bu hikayeleri babamdan dinlediğim haliyle yazıya geçiremedim. Zaman içinde aklımda kalan yikayeleri kendi kelimelerimle yazmaya çalıştım. Yazılan hikayeler veya komik olaylar kesinlikle herhangi bir köyü veya insanlarını aşağılama veya onlarla dalga geçme amacı taşımamaktadır. Tek amacım rahmetli babamın anlattığı bu hikayelerin unutulmaması ve okuyanların gülümsemesi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir