Melikli Hikayeleri – Minarenin Boyu

Melikliler köylerinde camileri olmadığından, anlı şanlı bir cami yaptırmaya karar vermişler ve 1-2 sene içinde başarmışlar da… Cami bitince de köylerine yakışır güzellikte ve uzunlukta bir de minare yapmayı ihmal etmemişler.

Tam da cami hizmete açılacak zamanlarda, köyden geçen bir densiz, köylülerle bir çift laf ederken laf arasında minarenin kaç adam boyu olduğunu sormuş. Kimse bilememiş tabii… Biri demiş 15, diğeri 25, bir türlü anlaşamamışlar. Sorunu halletmesi için Ali Fakkı’ya danışmaya karar vermişler.

Ali Fakkı bir müddet durup düşündükten sonra: “Bundan kolay ne var?” demiş. “Minarenin şerefesine çıkarsınız, oradan dışarıya bir kol çakarsınız, bir kişi önce sıkıca bu koldan asılarak sallanır, bir başkası ona tutunarak aşağı iner ve ilk kişinin ayaklarına tutunur, bir başkası yine aynı yolla onlardan tutunarak iner ve alttakinin ayaklarına tutunur. Böylece bu olay son inen yere değinceye kadar sürdürülür” demiş. Köylüler de: “Bu kadar basit şeyi biz niye düşünemedik?” diye kendi kendilerine hayıflanarak camiye yollanmışlar.

Ali Fakkı’nın anlattığı şekilde, şerefeden dışarıya doğru sağlam bir kol çakmışlar önce… Bileğine güvenenlerden biri asılmış koldan. Bir diğeri ondan tutunarak aşağı kaymış ve ilk kişinin ayaklarından tutmuş sıkı sıkı… Üçüncü bir kişi de ikincinin yaptığı gibi ilk iki kişiden tutunarak an aşağıda almış yerini. Bu arada her ne kadar bileğine güvense de, ilk adamın elleri yavaş yavaş aşağıdan asılanları çekmekte zorlanmaya başlamış. Kaç kişi asılmışken bilinmez, artık dayanamaz olmuş ve aşağıya seslenmiş: “Ula uşaklar! Sıkı durun, elime bi tu diyecem”

Sonuç belli…

“Cami tamam da, imam nerde?” diyorsanız, bu başka bir hikayenin konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir